Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Gry i zabawy jezykowe T2_14A // Czemu duzo ludzi jezdzi autobusami a po ulicy ludzie chodza (chodzi o osobe i liczbe w odmianie tych czasownikow)

agaty
2014-10-12
09:27
Gry i zabawy jezykowe T2_14A // Czemu duzo ludzi jezdzi autobusami a po ulicy ludzie chodza (chodzi o osobe i liczbe w odmianie tych czasownikow)
Jakie jest wytlumaczenie uzycia czasownika ruchu w 3 os.l.poj dla zwiazku"duzo ludzi" a uzycie czasownika w 3 os.l.mn dla "ludzi"? Nie mialam pojecia jak to wytlumac studentom Zaskoczyla mnie taka trudnosc w cwiczeniach ktorym juz zdazyam zaufac Czy to chodzi o zwiazek rzadu w pierwszym przypadku? Slowo "duzo" dyktuje forme czasownika?
Bede wdzieczna za pomoc i wyjasnienie
sieczka.d
sieczka.d
2014-10-12
19:11
Tak, to właśnie "dużo" jest winne zamieszania. Słowa, które oznaczają ilość (dużo, mało, trochę, większość) wymagają użycia rzeczownika w dopełniaczu (dużo ludzi, trochę cukru, mało pieniędzy). Wtedy to właśnie te słowa są podmiotem zdania i czasownik odnosi się do nich (Dużo ludzi mieszka w miastach; Trochę cukru było w cukierniczce; Mało pieniędzy jest w portfelu). Podmiot nie może występować w dopełniaczu ani w innym przypadku zależnym.

Mam nadzieję, że pomogłam :).
madziam
2014-10-31
20:09
To nieprawda. Podmiot może występować w dopełniaczu. Nazywa się wtedy podmiotem logicznym. I to właśnie ten PODMIOT LOGICZNY W DOPEŁNIACZU wymaga użycia czasownika w liczbie pojedynczej.
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: